Σήμερα 26/1/2024 επισκέφτηκε το σχολειο μας ο κ. Kritsotalakis Stelios Υπ. Διδάκτωρ στην Κλιματική Φυσική και Προπονητής Σκάκι στην Ακαδημία της Ιεράπετρας, ο οποίος εξήγησε στους μαθητές μας τα οφέλη που μπορούν να αποκομίσουν από το σκάκι. Παίζοντας σκάκι οι μαθητές κοινωνικοποιούνται, μαθαίνουν να δουλέυουν για την επίτευξη ενός στόχου και αισθάνονται αυτοπεποίθηση και ικανοποίηση όταν τα καταφερνουν. Παίζοντας σκάκι επισης βελτιώνεται η μνήμη και η ικανότητα για συγκέντρωση, αναπτύσσεται η λογική, η δημιουργικότητα και η κριτική σκέψη. Στη συνέχεια ο κ Κριτσωταλάκης παρουσίασε μια πλατφόρμα όπου οι μαθητές μπορούν να παίζουν σκάκι ζωντανά, να λύνουν γρίφους, παζλ κ.α. Τέλος έπαιξε με τρεις μαθητές ταυτόχρονα εξηγώντας τους τις σωστές κινήσεις. Στόχος μας είναι να ασχοληθούν όλο και περισσότεροι μαθητές μας με το σκάκι και να συνεργαστούμε με άλλα σχολεία για τη διεξαγωγή τουρνουά. Υπεύθυνη του προγράμματος η εκπαιδευτικός του σχολείου μας Φραγκιαδακη Χρύσα.

Σκάκι 2023