Την Πέμπτη 21/03/2024 στις 18:00, στον χώρο του Γυμνασίου Παλαικάστρου θα πραγματοποιηθεί η 1η συνάντηση της σχολής γονέων.

Η ενημέρωση θα γίνεται από τον ψυχολόγο MSc του σχολείου μας Αικατερινίδη Εμμανουήλ και θα περιλαμβάνει παρουσιάσεις πάνω σε επίκαιρα θέματα οι οποίες θα συνοδεύονται από διάλογο.  Η πρώτη συνάντηση θα έχει τη μορφή γνωριμίας, ενώ ταυτόχρονα θα τεθούν από τους γονείς τα θέματα ενημέρωσης των επόμενων.

Σκοπός αυτής της σχολής είναι να αποτελέσει, αφενός, ένα πλαίσιο κοινωνικοποίησης, επικοινωνίας και συζήτησης μεταξύ των γονέων  και, αφετέρου, ένα μέσο συνεργασίας μεταξύ σχολείου και οικογένειας. Καθώς θεωρούμε ότι μια διαρκής συνεργασία σχολείου-οικογένειας συνιστά απαραίτητη προϋπόθεση μιας ολοκληρωμένης παιδαγωγικής προσέγγισης, ευελπιστούμε οι συναντήσεις μας να αποτελέσουν το έναυσμα για τη διαμόρφωση ενός καταλληλότερου για τους μαθητές σχολικού περιβάλλοντος, το οποίο θα λαμβάνει υπόψη του τις ιδιαιτερότητες και τις ανάγκες του κάθε μαθητή και, κατ’ επέκταση, της οικογένειάς του.

Η σχολή γονέων είναι μια καλή ευκαιρία να συζητηθούν προβλήματα που απασχολούν τους γονείς και να γίνει προσπάθεια επίλυσής τους.

1η Συνάντηση Σχολής γονέων