Με μεγάλη χαρά υποδεχτήκαμε σήμερα 22/11/2023 τον ορνιθολόγο και συνεργάτη του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Ηρακλείου κ. Ν. Μαράκη και τη συνεργάτιδα του Ρ. Κασσωτάκη., οι οποίοι μας ενημέρωσαν για τα πουλιά της περιοχής μας και μας πρότειναν τρόπους να τα αναγνωρίζουμε και να τα προστατεύουμε. Μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαμε την ευκαιρία να δούμε σπάνιες φωτογραφιες από τα πουλιά της περιοχής, μερικά από τα οποία ζουν μόνο εδώ ή ταξιδεύουν χιλιάδες χιλιόμετρα για να βρουν καταφύγιο σε περιοχές πολύ κοντά στο σχολείο μας. Το ενδιαφέρον των μαθητών μας ήταν πολύ ζωηρό κατά τη διάρκεια της παρουσίασης και στη συζήτηση που ακολούθησε, όταν συνειδητοποιήσαν τη βιοποικιλότητα της περιοχής μας . Ευχόμαστε οι χρήσιμες γνώσεις που αποκτήσαμε σήμερα να βρουν άμεσα εφαρμογή στη συμπεριφορά μας προς το περιβάλλον στο μέλλον.

Πτηνά της περιοχής μας.