Την Τρίτη 7/9/2023 επισκέφτηκε το γυμνάσιο Παλαικάστρου η Κινητή Μονάδα Εκπαίδευσης του Κέντρου Βιωματικής Εκπαίδευσης Οδικής Ασφάλειας – EERSC. Οι Εκπαιδευτές Οδήγησης & Κυκλοφοριακής Αγωγής και Κε.Θε.Υ.Ο. αντίστοιχα Antonis Stefanakis, Ροδάνθη Κοκολάκη ενημέρωσαν και ευαισθητοποίησαν βιωματικά τους μαθητές και τους καθηγητές του γυμνασίου σε θέματα οδικής ασφάλειας που αφορούν την μετακίνηση τους ως πεζοί, επιβάτες σε οχήματα, ποδηλάτες και οδηγοί οχημάτων. Με τη βοήθεια των γυαλιών προσομοίωσης χρήσης αλκοόλ οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να αντιληφθούν πόσο επηρεάζεται η αντίληψη χώρου μετά την κατανάλωση αλκοόλ. Με τη χρήση του εκπαιδευτικού προσομοιωτή πρόσκρουσης, οι επιβαίνοντες είχαν την ευκαιρία να αντιληφθούν τη χρησιμότητα της ζώνης ασφαλείας, ακόμα και με μικρή ταχύτητα κρούσης (6km). Τέλος οι μαθητές οδήγησαν μικρά εκπαιδευτικά οχήματα με την επίβλεψη των εκπαιδευτών. Βασικός στόχος είναι η απόκτηση συνείδησης και προαγωγής μιας κουλτούρας σωστής οδικής συμπεριφοράς.

Κέντρο Βιωματικής Εκπαίδευσης Οδικής Ασφάλειας